World of bottles Screw cap, PP plastic, white, for opening: 100/400
Article number : 100001020
Screw cap, PP plastic, white, for opening: 100/400
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£0.97
20
£0.95
2%
50
£0.91
6%
100
£0.89
8%
250
£0.73
24%
500
£0.71
26%
1.000
£0.68
29%
2.500
£0.59
39%
No selection
Unit price: £0.97 £0.97
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The white screw cap made of sturdy PP plastic fits perfectly on 100/400 necks and ensures a secure hold in every application. It impresses with easy handling and reliable protection. Enjoy the security of a high-quality closure that reliably seals your products.
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 103 mm |
| Height | 17,1 mm |
| Material | PP |
| Weight | 8 g |
| Colour | White |
| Form - Base Area | Round |
| Mouth size | 100/4 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The white screw cap made of sturdy PP plastic fits perfectly on 100/400 necks and ensures a secure hold in every application. It impresses with easy handling and reliable protection. Enjoy the security of a high-quality closure that reliably seals your products.
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 103 mm |
| Height | 17,1 mm |
| Material | PP |
| Weight | 8 g |
| Colour | White |
| Form - Base Area | Round |
| Mouth size | 100/4 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.























