World of bottles 250 ml straight-sided jar, opening: Twist-Off (TO 82)
Article number : 100008990
250 ml straight-sided jar, opening: Twist-Off (TO 82)
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£0.59
30
£0.57
3%
60
£0.56
5%
105
£0.55
6%
255
£0.43
27%
510
£0.42
28%
1.005
£0.41
30%
2.873
£0.35
40%
No selection
The 250ml round glass is suitable for jams, pestos, creams, spreads, sausage.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 77,3 mm |
| Height | 68,5 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 250 ml |
| Weight | 145 , 148 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 250 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The 250ml round glass is suitable for jams, pestos, creams, spreads, sausage.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 77,3 mm |
| Height | 68,5 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 250 ml |
| Weight | 145 , 148 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 250 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.























