World of bottles 200 ml glass bottle 'Chick', opening: cork

Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
Discover the enchanting 200 ml glass bottle in a cute chick design! The detailed embossing resembles a freshly hatched chick – a real eye-catcher on any table. Perfect as a gift, for special occasions, or as an original packaging for homemade liqueurs, syrups, and more.
The bottle can be sealed with a stylish handle cork.
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 52 , 76 mm |
| Height | 128,3 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | no |
| Volume | 200 ml |
| Weight | 325 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 208 ml |
| Form - Base Area | kueken |
| Mouth size | ⌀ 16 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
Discover the enchanting 200 ml glass bottle in a cute chick design! The detailed embossing resembles a freshly hatched chick – a real eye-catcher on any table. Perfect as a gift, for special occasions, or as an original packaging for homemade liqueurs, syrups, and more.
The bottle can be sealed with a stylish handle cork.
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 52 , 76 mm |
| Height | 128,3 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | no |
| Volume | 200 ml |
| Weight | 325 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 208 ml |
| Form - Base Area | kueken |
| Mouth size | ⌀ 16 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
*Discount refers to the saving compared to the single price.
Important: Lids must be ordered separately. Please ensure they have been added to your basket.






















