World of bottles 50 ml recycling jar 'Floria', glass, antique green, opening: 58/400

Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 63 mm |
| Height | 41,5 mm |
| Material | Green glass |
| Printable | yes |
| Volume | 50 ml |
| Weight | 129 g |
| Colour | Green |
| Volume - Full Border | 63 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 63 mm |
| Height | 41,5 mm |
| Material | Green glass |
| Printable | yes |
| Volume | 50 ml |
| Weight | 129 g |
| Colour | Green |
| Volume - Full Border | 63 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login

Floria – sustainable cosmetic jars made from recycled glass
The "Floria" series combines sustainable materials with elegant design and is the perfect choice for environmentally conscious cosmetic brands. Made from green recycled glass, this round cosmetic jar emphasises the commitment to sustainability and aesthetics. Thanks to the screw-top neck, the contents can be securely stored, with matching lids – also made from recycled materials – available in our range. With its high-quality glass, the "Floria" series protects delicate skincare products and is ideal for creams, ointments, lotions, and other cosmetic applications.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.






















