World of bottles 500 ml vinegar/oil bottle 'Quadra', glass, square, antique green, opening: DOP
Article number : 100034920
500 ml vinegar/oil bottle 'Quadra', glass, square, antique green, opening: DOP
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£1.82
28
£1.75
3%
56
£1.73
4%
112
£1.69
7%
364
£1.50
17%
700
£1.46
19%
1.036
£1.42
21%
1.700
£1.36
25%
No selection
Unit price: £1.82 £1.82
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
Quality glass "Made in Italy"! Our square 500ml antique green vinegar/oil bottle "Quadra" DOP impresses with its clear shape and high recognition value due to its classic appearance, which immediately makes it clear that you are dealing with a high-quality oil or vinegar.
| Broad | 58 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | Italy |
| Height | 246 mm |
| Material | Green glass |
| Printable | yes |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 450 g |
| Colour | Green |
| Volume - Full Border | 520 ml |
| Form - Base Area | Square |
| Mouth size | DOP |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Quality glass "Made in Italy"! Our square 500ml antique green vinegar/oil bottle "Quadra" DOP impresses with its clear shape and high recognition value due to its classic appearance, which immediately makes it clear that you are dealing with a high-quality oil or vinegar.
| Broad | 58 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | Italy |
| Height | 246 mm |
| Material | Green glass |
| Printable | yes |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 450 g |
| Colour | Green |
| Volume - Full Border | 520 ml |
| Form - Base Area | Square |
| Mouth size | DOP |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*Discount refers to the saving compared to the single price.
Important: Lids must be ordered separately. Please ensure they have been added to your basket.























