World of bottles 700 ml glass bottle 'Vienna', opening: cork
Article number : 100029710
700 ml glass bottle 'Vienna', opening: cork
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£4.13
10
£4.01
2%
20
£3.89
5%
50
£3.81
7%
100
£3.10
24%
200
£3.00
27%
392
£2.89
30%
784
£2.48
39%
No selection
Unit price: £4.13 £4.13
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
700ml clear glass bottle 'Vienna' - great glass bottle with thick, rounded glass floor! The Vienna bottle series (available in sizes 100ml, 200ml, 500ml and 700ml) shows the special bottle shape with a rounded floor and the large glass weight as the perfect companion of your delicacies. Your liqueur, your spirit or secret house recipe feels in good hands in this bottle series.
| Country Of Manufacture | Italy |
|---|---|
| Diameter - Outside | 89,8 mm |
| Height | 214,6 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 700 ml |
| Weight | 743 , 765 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 725 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
700ml clear glass bottle 'Vienna' - great glass bottle with thick, rounded glass floor! The Vienna bottle series (available in sizes 100ml, 200ml, 500ml and 700ml) shows the special bottle shape with a rounded floor and the large glass weight as the perfect companion of your delicacies. Your liqueur, your spirit or secret house recipe feels in good hands in this bottle series.
| Country Of Manufacture | Italy |
|---|---|
| Diameter - Outside | 89,8 mm |
| Height | 214,6 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 700 ml |
| Weight | 743 , 765 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 725 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.























