World of bottles 750 ml wine bottle 'Exclusive', antique green, mouth: cork
Article number : 100035080
750 ml wine bottle 'Exclusive', antique green, mouth: cork
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£2.23
10
£2.16
3%
20
£2.10
5%
50
£2.05
8%
100
£1.68
24%
250
£1.62
27%
532
£1.56
30%
No selection
Unit price: £2.23 £2.23
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
Quality glass from Italy! The 750ml antique-green wine bottle 'Exclusive' in a wide, light-staunch Burgundy form, which is delivered with a cylindrical natural corks/press corks made of cork granules (a native is available as an accessories), impresses with its high glass weight and the dark, anti-green color with special light protection. There is a generously labelable surface, and the high soil arch gives the bottle content a special character.
| Country Of Manufacture | Italy |
|---|---|
| Diameter - Outside | 91 mm |
| Height | 265 mm |
| Material | Green glass |
| Printable | yes |
| Volume | 750 ml |
| Weight | 650 g |
| Colour | Green |
| Volume - Full Border | 772 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Quality glass from Italy! The 750ml antique-green wine bottle 'Exclusive' in a wide, light-staunch Burgundy form, which is delivered with a cylindrical natural corks/press corks made of cork granules (a native is available as an accessories), impresses with its high glass weight and the dark, anti-green color with special light protection. There is a generously labelable surface, and the high soil arch gives the bottle content a special character.
| Country Of Manufacture | Italy |
|---|---|
| Diameter - Outside | 91 mm |
| Height | 265 mm |
| Material | Green glass |
| Printable | yes |
| Volume | 750 ml |
| Weight | 650 g |
| Colour | Green |
| Volume - Full Border | 772 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*Discount refers to the saving compared to the single price.
Important: Lids must be ordered separately. Please ensure they have been added to your basket.






















