World of bottles 1,500 ml glass bottle 'Tulipano', opening: cork
Article number : 100020560
1,500 ml glass bottle 'Tulipano', opening: cork
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£11.47
10
£11.12
3%
20
£10.82
5%
50
£10.55
8%
100
£8.36
27%
216
£8.02
30%
No selection
Unit price: £11.47 £11.47
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The dimensions already convince: the 1500ml clear glass bottle 'Tulipano' is almost half a meter high and 1.4 kilograms are heavy.
| Country Of Manufacture | Italy |
|---|---|
| Diameter - Outside | 150,8 mm |
| Height | 480 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | no |
| Volume | 1500 ml |
| Weight | 1400 , 1422 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 1530 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The dimensions already convince: the 1500ml clear glass bottle 'Tulipano' is almost half a meter high and 1.4 kilograms are heavy.
| Country Of Manufacture | Italy |
|---|---|
| Diameter - Outside | 150,8 mm |
| Height | 480 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | no |
| Volume | 1500 ml |
| Weight | 1400 , 1422 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 1530 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.























