World of bottles 330 ml beer bottle 'Steinie', glass, brown, opening: swing top closure

Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 70,5 mm |
| Height | 188,4 , 190 mm |
| Material | Brown glass |
| Printable | yes |
| Volume | 330 ml |
| Weight | 307 , 309 g |
| Colour | Brown |
| Volume - Full Border | 345 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
1 review
10 December 2023 20:28
Perfect for gifting!
Used these to gift multiple flavours of my beer and cider to friends and family. Look great and are really high quality!
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 70,5 mm |
| Height | 188,4 , 190 mm |
| Material | Brown glass |
| Printable | yes |
| Volume | 330 ml |
| Weight | 307 , 309 g |
| Colour | Brown |
| Volume - Full Border | 345 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
1 review
10 December 2023 20:28
Perfect for gifting!
Used these to gift multiple flavours of my beer and cider to friends and family. Look great and are really high quality!

Steinie Beer Bottles with Swing Top Closure
Steinie beer bottles combine a compact design with high functionality and are an integral part of beer culture. Their shorter, bulbous shape ensures comfortable handling and makes them particularly easy to grip. Despite their compact size, Steinie bottles emphasise the character of the beer and, thanks to their thick-walled glass structure, provide optimal protection for flavour and freshness. They are especially popular in the craft beer scene as they offer a modern interpretation of classic beer bottles while providing a distinctive look.
The swing top closure makes Steinie bottles especially practical and sustainable. The reusable swing top ensures a secure seal that protects the beer from external influences and preserves the carbonation. Thanks to the easy resealing, freshness and flavours are maintained, while the bottle can be used repeatedly. For breweries prioritising quality, environmental awareness, and a unique design, Steinie beer bottles with swing top closures are the ideal choice.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.






















