World of bottles 500 ml clay jug, motif: Olio d'Oliva, stoneware, black, mouth: cork
Article number : 100023020
500 ml clay jug, motif: Olio d'Oliva, stoneware, black, mouth: cork
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£5.05
10
£4.92
2%
20
£4.76
5%
50
£4.66
7%
100
£3.80
24%
200
£3.67
27%
No selection
Unit price: £5.05 £5.05
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The 500 ml ceramic bottle in black from the typical Westerwald material stoneware. Provided with a white print: Olio d'Oliva (Italian for olive oil) fits perfectly in every kitchen.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 83,5 mm |
| Height | 202 , 337 mm |
| Material | Stoneware |
| Printable | no |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 700 g |
| Colour | Black |
| Volume - Full Border | 530 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Mouth size | ⌀ 19–23×33 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The 500 ml ceramic bottle in black from the typical Westerwald material stoneware. Provided with a white print: Olio d'Oliva (Italian for olive oil) fits perfectly in every kitchen.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 83,5 mm |
| Height | 202 , 337 mm |
| Material | Stoneware |
| Printable | no |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 700 g |
| Colour | Black |
| Volume - Full Border | 530 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Mouth size | ⌀ 19–23×33 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.






















