World of bottles 500 ml glass bottle 'Globus', opening: cork
Article number : 100019690
500 ml glass bottle 'Globus', opening: cork
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£7.36
10
£7.14
2%
20
£6.92
5%
50
£6.75
8%
100
£5.26
28%
200
£5.06
31%
432
£4.86
33%
864
£4.69
36%
No selection
Unit price: £7.36 £7.36
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
And yet it turns! This saying also applies to this unusual bottle in the shape of a globe lying on its axis. Plexiglass holder must be ordered separately: 100021220 and 100021210.
| Country Of Manufacture | Italy |
|---|---|
| Height | 181,5 , 200 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | no |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 497 , 500 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Globe |
| Mouth size | ⌀ 17–21×33 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
And yet it turns! This saying also applies to this unusual bottle in the shape of a globe lying on its axis. Plexiglass holder must be ordered separately: 100021220 and 100021210.
| Country Of Manufacture | Italy |
|---|---|
| Height | 181,5 , 200 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | no |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 497 , 500 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Globe |
| Mouth size | ⌀ 17–21×33 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.

























