World of bottles 500 ml glass bottle 'Timmy', rectangular, opening: cork
Article number : 100016570
500 ml glass bottle 'Timmy', rectangular, opening: cork
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£3.67
10
£3.55
3%
20
£3.48
5%
50
£3.40
7%
100
£3.01
17%
200
£2.90
20%
610
£2.82
23%
1.525
£2.74
25%
No selection
Unit price: £3.67 £3.67
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
500ml clear glass bottle 'Timmy' Our 500ml 'Timmy' is a high -quality bottle with heavy soil. Suitable for liqueurs and spirits of all kinds.
| Broad | 62,4 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | EU |
| Height | 215 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 600 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 520 ml |
| Form - Base Area | Rectangular |
| Mouth size | ⌀ 19–23×33 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
500ml clear glass bottle 'Timmy' Our 500ml 'Timmy' is a high -quality bottle with heavy soil. Suitable for liqueurs and spirits of all kinds.
| Broad | 62,4 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | EU |
| Height | 215 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 600 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 520 ml |
| Form - Base Area | Rectangular |
| Mouth size | ⌀ 19–23×33 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*Discount refers to the saving compared to the single price.
Important: Lids must be ordered separately. Please ensure they have been added to your basket.
























