World of bottles 500 ml glass bottle 'Zorbas', oval, opening: cork
Article number : 100024870
500 ml glass bottle 'Zorbas', oval, opening: cork
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£3.65
10
£3.54
3%
20
£3.43
6%
50
£3.33
8%
100
£2.87
21%
200
£2.76
24%
693
£2.65
27%
1.386
£2.57
29%
No selection
Unit price: £3.65 £3.65
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The 500 ml glass bottle 'Zorbas' impresses with its high glass thickness and flat, oval design. It can be closed with a matching cork from our range. Fill liqueurs, spirits and other beverages into this glass bottle - this gives them an elegant visual touch. The product is dishwasher safe, cold and heat resistant, as well as microwave and oven safe.
| Broad | 52 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | EU |
| Height | 190 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 750 , 764 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 521 ml |
| Form - Base Area | Oval |
| Mouth size | ⌀ 19–23×33 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The 500 ml glass bottle 'Zorbas' impresses with its high glass thickness and flat, oval design. It can be closed with a matching cork from our range. Fill liqueurs, spirits and other beverages into this glass bottle - this gives them an elegant visual touch. The product is dishwasher safe, cold and heat resistant, as well as microwave and oven safe.
| Broad | 52 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | EU |
| Height | 190 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 500 ml |
| Weight | 750 , 764 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 521 ml |
| Form - Base Area | Oval |
| Mouth size | ⌀ 19–23×33 mm |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.
























