World of bottles 580 ml square jar 'Ikarus', opening: Deep-Twist-Off (DTO 82)
Article number : 100016760
580 ml square jar 'Ikarus', opening: Deep-Twist-Off (DTO 82)
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£2.06
10
£2.01
2%
20
£1.94
5%
50
£1.90
7%
100
£1.54
25%
200
£1.49
27%
693
£1.45
29%
1.386
£1.24
39%
No selection
Unit price: £2.06 £2.06
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The rectangular 580ml designer glass 'Ikarus' from Italian production looks very modern and stylish and is particularly suitable for boiling and pasteurization.
| Broad | 86 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | Italy |
| Height | 119 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 580 ml |
| Weight | 350 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 638 ml |
| Form - Base Area | Square |
| Mouth size | TO 82 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The rectangular 580ml designer glass 'Ikarus' from Italian production looks very modern and stylish and is particularly suitable for boiling and pasteurization.
| Broad | 86 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | Italy |
| Height | 119 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 580 ml |
| Weight | 350 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 638 ml |
| Form - Base Area | Square |
| Mouth size | TO 82 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*Discount refers to the saving compared to the single price.
Important: Lids must be ordered separately. Please ensure they have been added to your basket.























