World of bottles 700 ml glass bottle 'Sammy', opening: PP 31.5
Article number : 100023580
700 ml glass bottle 'Sammy', opening: PP 31.5
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£1.13
15
£1.10
2%
30
£1.07
5%
60
£1.04
7%
105
£0.86
23%
255
£0.82
27%
780
£0.80
29%
1.536
£0.68
39%
No selection
'Sammy', a 700 ml transparent glass bottle, is versatile and suitable for filling juices, syrups, soft drinks, liqueurs and much more. The slim glass bottle with flat shoulders is compatible with a screw cap (PP 31.5). It is dishwasher safe, cold-resistant, heat-resistant, and microwave and oven safe.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 72,1 mm |
| Height | 291 , 294 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 700 ml |
| Weight | 320 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 715 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
'Sammy', a 700 ml transparent glass bottle, is versatile and suitable for filling juices, syrups, soft drinks, liqueurs and much more. The slim glass bottle with flat shoulders is compatible with a screw cap (PP 31.5). It is dishwasher safe, cold-resistant, heat-resistant, and microwave and oven safe.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 72,1 mm |
| Height | 291 , 294 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 700 ml |
| Weight | 320 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 715 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.























