World of bottles Screw cap, aluminium, silver, for opening: 100/400
Article number : 100000590
Screw cap, aluminium, silver, for opening: 100/400
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£1.46
20
£1.42
2%
50
£1.37
6%
100
£1.34
8%
250
£1.10
24%
500
£1.07
26%
1.000
£1.03
29%
2.500
£0.88
39%
No selection
Unit price: £1.46 £1.46
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The silver screw cap made of aluminium fits perfectly with 100/400 necks. Robust and round-shaped, it ensures a secure closure and provides reliable protection. Ideal for anyone looking for quality and functionality in one product.
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 101,5 mm |
| Height | 15 mm |
| Material | Aluminium |
| Weight | 13,7 g |
| Colour | Silver |
| Form - Base Area | Round |
| Mouth size | 100/4 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The silver screw cap made of aluminium fits perfectly with 100/400 necks. Robust and round-shaped, it ensures a secure closure and provides reliable protection. Ideal for anyone looking for quality and functionality in one product.
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 101,5 mm |
| Height | 15 mm |
| Material | Aluminium |
| Weight | 13,7 g |
| Colour | Silver |
| Form - Base Area | Round |
| Mouth size | 100/4 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.























