World of bottles Screw cap round bottle with syringe insert, PE plastic, white, for opening: DIN 18
Article number : 100000630
Screw cap round bottle with syringe insert, PE plastic, white, for opening: DIN 18
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£0.48
20
£0.45
6%
50
£0.44
8%
100
£0.43
10%
250
£0.36
25%
500
£0.34
29%
1.000
£0.32
33%
2.500
£0.29
39%
No selection
Unit price: £0.48 £0.48
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The white screw cap made of durable PE plastic fits perfectly on round bottles with a DIN 18 neck. With a practical syringe insert, it ensures easy and precise dosing. Ideal for safe and clean use in various areas.
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 31,9 mm |
| Height | 20 mm |
| Material | PP |
| Printable | no |
| Weight | 10 g |
| Colour | White |
| Form - Base Area | Round |
| Mouth size | DIN 18 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The white screw cap made of durable PE plastic fits perfectly on round bottles with a DIN 18 neck. With a practical syringe insert, it ensures easy and precise dosing. Ideal for safe and clean use in various areas.
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 31,9 mm |
| Height | 20 mm |
| Material | PP |
| Printable | no |
| Weight | 10 g |
| Colour | White |
| Form - Base Area | Round |
| Mouth size | DIN 18 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.























