World of bottles Shrink capsule 22x35, PVC plastic
Article number : 100030340
Shrink capsule 22x35, PVC plastic
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£0.27
10
£0.26
3%
20
£0.25
7%
100
£0.24
11%
200
£0.20
25%
500
£0.18
33%
No selection
Unit price: £0.27 £0.27
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The type XS crap capsule transparent (without demolition band), consisting of thermoplasted film, shrinks around the bottle neck when heated. For the completion of your wine bottles. Available in other sizes/variations.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 22 mm |
| Height | 35 mm |
| Material | PVC |
| Weight | 0,1 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The type XS crap capsule transparent (without demolition band), consisting of thermoplasted film, shrinks around the bottle neck when heated. For the completion of your wine bottles. Available in other sizes/variations.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 22 mm |
| Height | 35 mm |
| Material | PVC |
| Weight | 0,1 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.






















