World of bottles Shrink capsule 25x35, PVC plastic
Article number : 100019570
Shrink capsule 25x35, PVC plastic
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£0.28
20
£0.27
3%
100
£0.26
7%
200
£0.25
10%
500
£0.21
25%
1.000
£0.20
28%
2.000
£0.18
35%
5.000
£0.16
42%
No selection
Unit price: £0.28 £0.28
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The small shrink capsule transparent (without sacrificing tape), consisting of thermoplasted film, shrinks around the bottle neck when heated. For the completion of your wine bottles.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 25 mm |
| Height | 35 mm |
| Material | PVC |
| Weight | 0,1 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The small shrink capsule transparent (without sacrificing tape), consisting of thermoplasted film, shrinks around the bottle neck when heated. For the completion of your wine bottles.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 25 mm |
| Height | 35 mm |
| Material | PVC |
| Weight | 0,1 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.






















