World of bottles Shrink capsule 41.5x42, PVC plastic
Article number : 100019580
Shrink capsule 41.5x42, PVC plastic
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
£0.28
20
£0.27
3%
100
£0.26
7%
200
£0.25
10%
500
£0.21
25%
1.000
£0.20
28%
2.000
£0.18
35%
5.000
£0.16
42%
No selection
Unit price: £0.28 £0.28
Savings*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The transparent, 41.5×42 shrink capsule (without tear-off tape) is made of thermoplastic PVC, which shrinks when heated and fits perfectly around the neck of the bottle. Ideal for the perfect refinement of your wine bottles. Our shrink capsules are cold-resistant.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 41,5 mm |
| Height | 42 mm |
| Material | PVC |
| Weight | 0,1 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The transparent, 41.5×42 shrink capsule (without tear-off tape) is made of thermoplastic PVC, which shrinks when heated and fits perfectly around the neck of the bottle. Ideal for the perfect refinement of your wine bottles. Our shrink capsules are cold-resistant.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 41,5 mm |
| Height | 42 mm |
| Material | PVC |
| Weight | 0,1 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.






















